AYT Fundamentals Biyoloji Soru Bankası Ürün Açıklaması

Ürün Hakkinda

AYT Fundamentals Biyoloji Soru Bankasi
 

Merhaba arkadaslar,

Beynin çalisma ve ögrenme prensiplerini temel alarak, Gökhan Bendas hocamla birlikte hazirladigimiz bu kitapla, asagida belirttigim sekilde ilerlerseniz kalici ögrenme saglayacaksiniz ve dolayisiyla basari da beraberinde gelecek.

FUNDAmentals Biyoloji AYT soru bankasi içinde üç farkli seviyede testler bulacaksiniz. 

1. Asama: Öncelikle konuyu FUNDAmentals Biyoloji konu anlatim kitabindan çalisip video anlatimlarimla desteklemelisiniz.

Her ünite bitiminde FUNDAmentals Biyoloji soru bankasindan, ilk önce “BILGIYI KODLAMA TESTLERI (BKT)” ni çözerek hafizaya attiginiz bilgileri çagirmali, konuyu pekistirmeli ve eksiklerinizi belirlemelisiniz. Bu asamada yanlisiniz çikarsa ya da çözemediginiz soru olursa video çözümlerini izleyip eksiginizi gidermelisiniz. 

2. Asama: Bilgiyi kodlama asamasindan sonra ögrenme sürecinde en önemli asama, nöronlar arasinda baglanti kurmaktir. Bu asamada “SINAPTIK BAGLANTI TESTLERI (SBT)” ile ögrendiginiz bilgiler arasinda baglanti kurmali hafizaniza kaydetmelisiniz. Yine yapamadiginiz ya da yanlis yaptiginiz sorularin çözüm videosunu izlemeyi ihmal etmemelisiniz.

3.Asama: Geldik en önemli asamaya. Beynimizin sinir hücreleriyle örülmüs ag seklindeki yapisi, yeni bilgilerin önceki bilgilerle birlestirilmesini, daha önce edindigimiz bilgilerin geri çagrilmasini saglamaktadir. Beyindeki sinaptik baglantilar ne kadar sik kullanilirsa o kadar kuvvetlenir. Kullanilmadigi zaman ise kaybolur. Iste bu yüzden “HAFIZA GÜÇLENDIRME TESTLERI (HGT) ile ögrendiklerinizi unutulmaz hale getirmelisiniz. Hafiza güçlendirme testleri sonunda artik aylar sonra bile unutmayacaginiz sekilde bilgileri hafizaya atmis olacaksiniz.

Ögrenme gerçeklestiginde, beynimizde daha fazla dentrit baglantisi meydana gelmekte, bunlar da bilgileri birbirine baglamaktadir. Yapilan çalismalarda belirli uyaranlara tepki veren alanlardaki nöronlarda dentritlerin daha fazla dal verdigi ve yayildigi görülmüstür. Daha sonraki beyin izleme çalismalarinda ise bir uyarana maruz birakildiginda bu uyaranlari isleyen beyin bölgelerinin genisledigi ve yayildigina dair bulgular elde edilmistir. Uyaran yoksunlugunun ise aksi sekilde ilgili bölgelerin daralmasina neden oldugu görülmüstür. 

Planli ögrenme ve ögretme etkinliklerinde bireye verilmeye çalisilan bilgiye dair uyaricilarin fazlaligi degil, o uyaricinin kisi tarafindan tasidigi deger ve biraktigi etkidir önemli olan. Çünkü zihinsel güçlü baglantilarin olusumunda etken olan uyarici, mevcut nöronlar arasindaki iletisimi arttirip yeni baglantilarin kurulmasina zemin hazirlayacaktir. Bunun için, herhangi bir alanda ögrenciyi konu bütünlügüne dahil etmek yerine, mevcut konuya ait uyaranlari ögrenciye sistemli bir sekilde vererek ögrencinin konu bütünlügü üzerindeki denetimini arttirmak daha faydali olacaktir. 

Ögrenme yasantisina katilacak uyaranlari, yani kitaptaki her paragrafi seçerken sizlerin günlük yasamlariniz ile iliskilendirmeye çalistik. Çünkü konu alaninin kendisi, o kazanimin gerçeklestirilmesinde kullanilacak uyaranlari belirler. 

Her ögrenme deneyimi kisiye özeldir. Sizlerin özgürce ve orijinal bir sekilde düsünmesine katkida bulunacak olan uyaranlarla düzenlenmis olan bu kitaptaki sorular, ögrenmede bilginin islenmesi ve üretilmesindeki biyolojik süreci hizlandiracak ve ögrenme kalitesini arttiracaktir.

Hepinize verimli çalismalar.

Türü: Soru Bankasi

Sayfa Sayisi: 248

Soru Sayisi: 1047

ISBN: 978-625-7208-99-4

 

 
AYT Fundamentals Biyoloji Soru Bankası Yapılan Yorumlar


Bu ürüne henüz yorum yapılmadı. Yorumunuzda, ürünü en doğru şekilde anlatarak diğer üyelerimize yardımcı olun. Hadi! İlk yorumuzunu bekliyoruz.